Esperis w mediach

17.11.2021

Esperis: Polska chce dużego atomu. Jak zareaguje Europa?

Kogo już zainteresował duży atom? Ostatnie lata, w szczególności czas pandemii koronawirusa przyniosły renesans tematu budowy w Polsce dużych elektrowni jądrowych. Zainteresowanie decydentów politycznych, w tym również większości opozycji, nie jest jednak wynikiem wyłącznie dojrzałości polskiej klasy politycznej. W warunkach braku perspektyw opartej o węgiel polskiej energetyki budowa dużych jednostek jądrowych traktowana jest jako swego rodzaju game changer, zapobiegający katastrofie polskiej energetyki i umożliwiający jej normalne funkcjonowanie – pisze Mateusz Bajek, analityk Esperis Consulting.

Przejdź do artykułu

25.10.2021

Giers: Wodór – trend inwestycyjny XXI wieku? (ANALIZA)

Paliwo XXI wieku, święty Graal energetyki – to tylko niektóre z określeń wodoru. Jeśli ambitne cele stawiane przed nim m.in. przez Unię Europejską staną się rzeczywistością, ma szansę w długim terminie zagościć w naszych samochodach, czy stać się integralną częścią systemów energetycznych. Rodzi się tym samym pytanie – czy powinien również na dobre zagościć w portfelach inwestorów? – zastanawia się Maciej Giers z Esperis Consulting.

Przejdź do artykułu

12.09.2021

3 hurdles still facing the Nord Stream 2 pipline

Komentarz Mateusza Kubiaka dla portalu Politico na temat przyszłości gazociągu Nord Stream 2:
“We have seen official news that it has started, but we don’t know who is executing the pre-commissioning and how it’s going,” said Kubiak. “After the pre-comissioning, the ultimate technical certification will have to be secured, and only then can the proper commissioning begin, including [filling the line with gas], so it seems improbable that the gas flows could start already within the coming weeks.”

Przejdź do artykułu

18.08.2021

Rosjanie planują wodorową pieriestrojkę

W artykule dla Dziennika Gazeta Prawna Mateusz Kubiak pisze o postawie Rosji wobec transformacji energetycznej i kryzysu klimatycznego:
“Temat zielonej transformacji i redukcji emisji gazów cieplarnianych stał się kluczowym punktem odniesienia dla decydentów na całym świecie, w tym w Rosji. O ile Europa, Stany Zjednoczone i Chiny stawiają sobie ambitne cele klimatyczne, o tyle Rosjanie na razie unikają dalszych zobowiązań politycznych, szukając sposobów na dostosowanie gospodarki do nowych realiów. Jednym z takich sposobów ma być wodór.”

Przejdź do artykułu

23.06.2021

Wotum nieufności wobec premiera Szwecji - Maciej Giers, ekspert ds. Skandynawii

Szwecja: dlaczego upadł rząd Stefana Loefvena? Czy władzę w kraju przejmie teraz inna polityczna koalicja, a jeśli tak to jaka? A może Szwecję czekają przyspieszone wybory? Gościem Marcina Łuniewskiego jest Maciej Giers z Esperis Consulting, ekspert ds. Skandynawii.

Przejdź do podcastu

03.06.2021

Baltic Pipe. "Decyzja proceduralna, niepolityczna"

Rozmowa Mateusza Kubiaka w programie “Pierwsze Śniadanie w TOK-u” radia TOK FM na temat przerwy w budowie gazociągu Baltic Pipe.

Przejdź do podcastu

03.06.2021

Czy Polska, grupa V4, Ukraina mogą odnieść sukces w świecie wodoru? Ekspert o szansach i wyzwaniach dla regionu

Każdy z krajów regionu ma ośrodki akademickie, rozbudowany potencjał naukowy, wszyscy deklarują finansowanie z budżetu rozwoju nowych technologii w zakresie gospodarki wodorowej, ale trzeba mieć świadomość, że nie funkcjonujemy na pustyni. Zaawansowanych technologii jest już wiele, także stosowanych na większą skalę, czy to w Europie Zachodniej, czy w Japonii, czy w Korei Południowej – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Antas, pytany o potencjał gospodarki wodorowej w regionie.

Przejdź do artykułu

24.05.2021

Bajek: Strategiczne zapasy paliw Ukrainy w Polsce?

– Polska, obok Węgier i Słowacji, została wymieniona przez Ukraińców jako jeden z trzech krajów UE, w którym mogłyby zostać zlokalizowane ich strategiczne zapasy paliw – pisze Mateusz Bajek z Esperis Consulting.

Przejdź do artykułu

27.03.2021

Szwecja: "tylko nie w mojej okolicy". Nadchodzi zmierzch entuzjazmu wobec energetyki wiatrowej?

Maciej Giers, analityk firmy konsultingowej Esperis, w rozmowie z EURACTIV.pl zwraca uwagę także na czasami sprzeczne interesy w rejonach morskich. Budowa morskiej farmy wiatrowej oznacza ograniczanie obszarów połowowych, ingerencję w środowisko, dno morskie i krajobraz. Z drugiej strony morskie farmy wiatrowe są w stanie dostarczyć znacznie większe moce niż lądowe i nie są budowane w bliskości zabudowań.

Przejdź do artykułu

22.03.2021

Esperis: Polska może zaproponować z Czechami transgraniczną dolinę wodorową (ANALIZA)

Już na wczesnym etapie rozwoju europejskiej gospodarki wodorowej widać zalążki współpracy między państwami członkowskimi. European Hydrogen Backbone, będzie transgranicznym projektem Niemiec i Niderlandów rozbudowywanym o połączenia i innymi krajami. Jeden z najambitniejszych projektów eksportu wodoru – H2Sines – opiera się na liście intencyjnym między Portugalią i Niderlandami. Polska też mogłaby zaproponować Czechom współpracę w zakresie wodoru, zwłaszcza, że tamtejszy Kraj morawsko-śląski posiada wyraźne ambicje w tym obszarze – piszą Maciej Giers i Mariusz Bocian z Esperis Consulting..

Przejdź do artykułu

19.02.2021

Polska może stać się liderem w produkcji i wykorzystaniu wodoru w regionie. Rządowa strategia wymaga jednak więcej konkretów

– Trzeba przyznać, że projekt strategii, który opisuje plany rządu w kontekście gospodarki wodorowej, jest dosyć obszerny. Idziemy od kształcenia kadr, poprzez kwestie regulacyjne i wykorzystanie wodoru w różnych gałęziach gospodarki. Jest też trochę o finansowaniu oraz transporcie, magazynowaniu i produkcji wodoru. Tak więc ta strategia próbuje całościowo podejść do zagadnienia gospodarki wodorowej, ale są w niej też elementy niedopowiedziane, wspomniane tylko lakonicznie i dobrze by było, żeby zostały wyjaśnione szerzej na etapie kolejnych prac i konsultacji – mówi agencji Newseria Biznes Łukasz Antas, partner zarządzający Esperis.

Przejdź do artykułu

14.01.2021

Nord Stream 2 Set to Finish Bulk of Work on One Line in June

Komentarz Mateusza Kubiaka dla agencji Bloomberg na temat postępów w realizacjai gazociągu Nord Stream 2:

This schedule “is no guarantee” that one of the Nord Stream 2 lines will come online in the second half of 2021, according to Mateusz Kubiak, a senior analyst at Warsaw-based energy consultancy Esperis.

“We first need to see if the pipeline can actually be constructed,” he said, citing challenging weather conditions and U.S. restrictions as some key hurdles to the project. “The second issue is commissioning and certification of the link, it’s still unclear if Nord Stream 2 has prepared an alternative plan for that,” Kubiak said.

Przejdź do artykułu

03.08.2020

"Zielony wodór paliwem przyszłości" - Magazyn Przemysłowy o rozwoju rynku zielonego wodoru na podstawie raportu Esperis

Z raportu Esperis „Gra o wodór. Kto zdominuje rynek wodoru na świecie?” wynika, że aktualnie globalna produkcja tego surowca wynosi ok. 74 mln ton rocznie. Stany Zjednoczone odpowiadają za produkcję ok. 10 mln ton rocznie, podobnie jak Unia Europejska. Na globalnej mapie producentów wodoru znajduje się również Polska, produkująca około milion ton tego gazu rocznie.

Z jednej strony mamy produkcję wodoru i jego eksport, a z drugiej strony wszystkie technologie, które pozwalają zastosować go w przemyśle, w ciepłownictwie, w produkcji i magazynowaniu energii – mówi Łukasz Antas, partner zarządzający i analityk Esperis.

Przejdź do artykułu

29.07.2020

Internationalt kapløb om brint skal styrke sikkerheden

Komentarz Macieja Giersa dla duńskiego Jyllands-Posten o rozwoju światowego rynku wodoru:

– I Polen følger Maciej Giers udviklingen i analysebureauet Esperis Consulting.

»Brint styrker et lands energimæssige uafhængighed. Dermed bliver brint vigtigt både for vores klimapolitik og for vores sikkerhedspolitik,« siger han.

Przejdź do artykułu

10.07.2020

Zielony wodór szansą i wyzwaniem dla Polski: chodzi o transport. Wodór pozwala uniezależnić się od importu paliw

– W kontekście transportu wodór może być poważnym wyzwaniem dla Polski – bo jesteśmy znaczącym graczem na rynku transportowym. Pytanie, co będzie, jeśli Niemcy, Holandia, inne kraje tranzytowe wprowadzą preferencyjne warunki na autostradach dla ciężarówek napędzanych wodorem, a polscy przedsiębiorcy, polska flota, jeszcze by się nie przestawiły na ten tryb – zauważa w rozmowie z z Agnieszką Kamińską z PolskieRadio24.pl Maciej Giers, ekspert ds. energetycznych w firmie doradczej Esperis.

Przejdź do artykułu

07.07.2020

Ukraine to Decide Whether to Buy US LNG

W artykule dla amerykańskiego Jamestown Foundation Mateusz Kubiak pisze o perspektywach dostaw amerykańskiego LNG na Ukrainę:
The idea of Ukraine purchasing LNG supplies from the United States is not new: the very first US cargo of the liquefied energy source was delivered to the Kyiv-based importer ERU Trading, via Poland, as early as June 2017. Moreover, Poland, Ukraine and the US signed a separate trilateral memorandum on cooperation on LNG sales back in 2019. However, the whole process appears to have gained additional momentum in the past several months, as talks moved on from general discussions to the more detailed negotiations over the framework of the future cooperation.

Przejdź do artykułu

16.06.2020

Russia Submits Request for New Vessel to Finish Nord Stream

Esperis Counsulting jako źródło informacji w depeszy agencji Bloomberg:

The Akademik Cherskiy, a vessel that Russia could use to build the remaining stretch of the gas-export link, arrived at a German Baltic port last month after a trip from the Sea of Japan that took two months. The ship is a DP3-class pipe-laying vessel, according to Esperis Consulting, a Warsaw-based energy consultancy.

Przejdź do artykułu

01.04.2020

Wiatr od wschodu. Chińskie inwestycje w Szwecji

Dla portalu Przegląd Bałtycki o chińskich inwestycjach w energetykę wiatrową w Szwecji oraz o szwedzkich planach zabezpieczenia się przed napływem kapitału z niepożądanych kierunków pisze Maciej Giers:

W polskiej debacie o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej pojawiły się głosy, że inwestycje w tej branży powinny znaleźć się pod specjalnym nadzorem, by uniknąć wpływów „krajów używających energetyki jako narzędzia polityki”. Tradycyjnie sformułowanie to kojarzone jest z Rosją, która wykorzystuje ropę i gaz do osiągania swoich celów politycznych, jednak przykład Szwecji pokazuje, że zagrożenie może czaić się gdzieś indziej. Od wschodu wieje wiatr chińskich inwestycji, które napędzają energetykę wiatrową.

Przejdź do artykułu

12.02.2020

Jak na Ukrainie walczy się z mafią paliwową

Mateusz Bajek o ukraińskim rynku paliwowym i walce z szarą strefą w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Dzisiejszy w miarę cywilizowany kształt ukraińskiego rynku paliwowego ukształtował się w konsekwencji szeregu reform zrealizowanych za poprzedniej kadencji Rady Najwyższej.

Przejdź do artykułu

28.01.2020

Szwecja: Energetyka jądrowa weryfikuje stabilność sceny politycznej

Maciej Giers dla polskojęzycznej edycji EURACTIV o rozpadzie ponadpartyjnego porozumienia energetycznego w Szwecji:

Szwedzki rząd chwieje się w posadach. Symptomatyczne było zeszłotygodniowe głosowanie Riksdagu ws. przyszłości elektrowni jądrowej Ringhals. Nie chodziło w nim tylko o perspektywy energii jądrowej w Szwecji, ale też o przyszłość tamtejszego rządu.

Przejdź do artykułu