Zielony wodór szansą i wyzwaniem dla Polski: chodzi o transport. Wodór pozwala uniezależnić się od importu paliw

– W kontekście transportu wodór może być poważnym wyzwaniem dla Polski – bo jesteśmy znaczącym graczem na rynku transportowym. Pytanie, co będzie, jeśli Niemcy, Holandia, inne kraje tranzytowe wprowadzą preferencyjne warunki na autostradach dla ciężarówek napędzanych wodorem, a polscy przedsiębiorcy, polska flota, jeszcze by się nie przestawiły na ten tryb  – zauważa w rozmowie z z Agnieszką Kamińską z PolskieRadio24.pl Maciej Giers, ekspert ds. energetycznych w firmie doradczej Esperis.

Wiatr od wschodu. Chińskie inwestycje w Szwecji

Dla portalu Przegląd Bałtycki o chińskich inwestycjach w energetykę wiatrową w Szwecji oraz o szwedzkich planach zabezpieczenia się przed napływem kapitału z niepożądanych kierunków pisze Maciej Giers:

W polskiej debacie o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej pojawiły się głosy, że inwestycje w tej branży powinny znaleźć się pod specjalnym nadzorem, by uniknąć wpływów „krajów używających energetyki jako narzędzia polityki”. Tradycyjnie sformułowanie to kojarzone jest z Rosją, która wykorzystuje ropę i gaz do osiągania swoich celów politycznych, jednak przykład Szwecji pokazuje, że zagrożenie może czaić się gdzieś indziej. Od wschodu wieje wiatr chińskich inwestycji, które napędzają energetykę wiatrową.

Jak na Ukrainie walczy się z mafią paliwową

Mateusz Bajek o ukraińskim rynku paliwowym i walce z szarą strefą w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Dzisiejszy w miarę cywilizowany kształt ukraińskiego rynku paliwowego ukształtował się w konsekwencji szeregu reform zrealizowanych za poprzedniej kadencji Rady Najwyższej.

Szwecja: Energetyka jądrowa weryfikuje stabilność sceny politycznej

Maciej Giers dla polskojęzycznej edycji EURACTIV o rozpadzie ponadpartyjnego porozumienia energetycznego w Szwecji:

Szwedzki rząd chwieje się w posadach. Symptomatyczne było zeszłotygodniowe głosowanie Riksdagu ws. przyszłości elektrowni jądrowej Ringhals. Nie chodziło w nim tylko o perspektywy energii jądrowej w Szwecji, ale też o przyszłość tamtejszego rządu.