"Zielony wodór paliwem przyszłości" - Magazyn Przemysłowy o rozwoju rynku zielonego wodoru na podstawie raportu Esperis

Z raportu Esperis „Gra o wodór. Kto zdominuje rynek wodoru na świecie?” wynika, że aktualnie globalna produkcja tego surowca wynosi ok. 74 mln ton rocznie. Stany Zjednoczone odpowiadają za produkcję ok. 10 mln ton rocznie, podobnie jak Unia Europejska. Na globalnej mapie producentów wodoru znajduje się również Polska, produkująca około milion ton tego gazu rocznie.

 Z jednej strony mamy produkcję wodoru i jego eksport, a z drugiej strony wszystkie technologie, które pozwalają zastosować go w przemyśle, w ciepłownictwie, w produkcji i magazynowaniu energii – mówi Łukasz Antas, partner zarządzający i analityk Esperis.

Internationalt kapløb om brint skal styrke sikkerheden

Komentarz Macieja Giersa dla duńskiego Jyllands-Posten o rozwoju światowego rynku wodoru:

– I Polen følger Maciej Giers udviklingen i analysebureauet Esperis Consulting. 

»Brint styrker et lands energimæssige uafhængighed. Dermed bliver brint vigtigt både for vores klimapolitik og for vores sikkerhedspolitik,« siger han.

Zielony wodór szansą i wyzwaniem dla Polski: chodzi o transport. Wodór pozwala uniezależnić się od importu paliw

– W kontekście transportu wodór może być poważnym wyzwaniem dla Polski – bo jesteśmy znaczącym graczem na rynku transportowym. Pytanie, co będzie, jeśli Niemcy, Holandia, inne kraje tranzytowe wprowadzą preferencyjne warunki na autostradach dla ciężarówek napędzanych wodorem, a polscy przedsiębiorcy, polska flota, jeszcze by się nie przestawiły na ten tryb  – zauważa w rozmowie z z Agnieszką Kamińską z PolskieRadio24.pl Maciej Giers, ekspert ds. energetycznych w firmie doradczej Esperis.

Ukraine to Decide Whether to Buy US LNG

W swoim artykule dla amerykańskiego Jamestown Foundation Mateusz Kubiak pisze o perspektywach dostaw amerykańskiego LNG na Ukrainę:

The idea of Ukraine purchasing LNG supplies from the United States is not new: the very first US cargo of the liquefied energy source was delivered to the Kyiv-based importer ERU Trading, via Poland, as early as June 2017. Moreover, Poland, Ukraine and the US signed a separate trilateral memorandum on cooperation on LNG sales back in 2019. However, the whole process appears to have gained additional momentum in the past several months, as talks moved on from general discussions to the more detailed negotiations over the framework of the future cooperation. 

Russia Submits Request for New Vessel to Finish Nord Stream

Esperis Counsulting jako źródło informacji w depeszy agencji Bloomberg:

The Akademik Cherskiy, a vessel that Russia could use to build the remaining stretch of the gas-export link, arrived at a German Baltic port last month after a trip from the Sea of Japan that took two months. The ship is a DP3-class pipe-laying vessel, according to Esperis Consulting, a Warsaw-based energy consultancy.

Wiatr od wschodu. Chińskie inwestycje w Szwecji

Dla portalu Przegląd Bałtycki o chińskich inwestycjach w energetykę wiatrową w Szwecji oraz o szwedzkich planach zabezpieczenia się przed napływem kapitału z niepożądanych kierunków pisze Maciej Giers:

W polskiej debacie o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej pojawiły się głosy, że inwestycje w tej branży powinny znaleźć się pod specjalnym nadzorem, by uniknąć wpływów „krajów używających energetyki jako narzędzia polityki”. Tradycyjnie sformułowanie to kojarzone jest z Rosją, która wykorzystuje ropę i gaz do osiągania swoich celów politycznych, jednak przykład Szwecji pokazuje, że zagrożenie może czaić się gdzieś indziej. Od wschodu wieje wiatr chińskich inwestycji, które napędzają energetykę wiatrową.

Jak na Ukrainie walczy się z mafią paliwową

Mateusz Bajek o ukraińskim rynku paliwowym i walce z szarą strefą w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Dzisiejszy w miarę cywilizowany kształt ukraińskiego rynku paliwowego ukształtował się w konsekwencji szeregu reform zrealizowanych za poprzedniej kadencji Rady Najwyższej.

Szwecja: Energetyka jądrowa weryfikuje stabilność sceny politycznej

Maciej Giers dla polskojęzycznej edycji EURACTIV o rozpadzie ponadpartyjnego porozumienia energetycznego w Szwecji:

Szwedzki rząd chwieje się w posadach. Symptomatyczne było zeszłotygodniowe głosowanie Riksdagu ws. przyszłości elektrowni jądrowej Ringhals. Nie chodziło w nim tylko o perspektywy energii jądrowej w Szwecji, ale też o przyszłość tamtejszego rządu.